Vzhľadom na vzniknutú epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike vyzývame obyvateľov, aby dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia na spomalenie šírenia vírusu.
1. Znížte v tomto období kontakt s inými osobami na minimum, vyhýbajte sa skupinám osôb, dodržiavajte dôslednú osobnú hygienu a dôkladne si umývajte ruky mydlom.
2. Ak musíte ísť do prostredia s väčším počtom osôb- napríklad nákup potravín, do práce, mestskou hromadnou dopravou, nasaďte si rúško, ktoré zakrýva nos aj ústa.
3. Zbytočne v tomto období nenavštevujte so svojimi deťmi starých rodičov.
4. Ak viete o osamelej osobe, ktorá potrebuje pomoc – telefonicky kontaktujte starostu obce.
5. Ak potrebujete akútne navštíviť svojho obvodného lekára – ozvite sa mu telefonicky.
6. Ľudia, ktorí majú vládou nariadenú karanténu ju musia dodržiavať. Za nedodržanie karantény vám hrozí pokuta 1659€.
Informácia v maďarskom jazyku
Tekintettel a Szlovák Köztársaság járványügyi helyzetére, sürgetjük önöket, hogy szigorúan kövessék a jóváhagyott óvintézkedéseket a vírus terjedésének lelassítására.
1. Minimalizálják a másokkal való érintkezést ebben az időszakban, kerüljék az embercsoportokat és tartsák be a következetes személyes higiéniát, azaz alaposan mossanak kezet szappannal.
2. Ha nagyszámú emberrel kell egy környezetben lenniük – például élelmiszerüzletben, munkában, vagy tömegközlekedéssel utazva – hordjanak védőmaszkot. Ennek hiányában tegyenek egy kendőt, sálat vagy anyagdarabot, amely az orrukat és a szájukat is takarja.
3. Ebben az időszakban ne látogassák meg feleslegesen a nagyszüleiket az unokákkal, vagy személyesen.
4. Ha van tudomásuk egy magányos emberről, akinek segítségre lehet szüksége – hívják telefonon a községi vagy városi hivatalt.
5. Csak vészhelyzet esetén látogassák meg háziorvosukat. Előzetesen mindig hívják a rendelőt telefonon.
6. Azok, akik a közegészségügyi hivatal döntése alapján kötelező karanténban vannak, kötelesek betartani azt. A karantén megszegése esetén az elkövető 1659 € bírságot kaphat.
Slovenská pošta žiada ľudí o zodpovedné dodržiavanie opatrení pri preberaní sociálnych dávok.
Od 18. do 27. marca 2020, teda spolu 10 dní, bude Slovenská pošta vyplácať sociálne dávky obyvateľom obcí a miest do vlastných rúk na pobočkách alebo priamo na adresu.
S cieľom chrániť našich zamestnancov a obyvateľov miest a obcí Slovenská pošta prijala prísnejšie ochranné opatrenia a vyzýva obyvateľov, aby ich pri preberaní sociálnych dávok zodpovedne a dôsledne dodržiavali. (viac čítajte na stránke ZMOS)
Dovoľujeme si Vás informovať, že na stránke ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, bolo zverejnené oznámenie pre poskytovateľov ambulantnej formy sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou, na spolufinancovanie ktorých poskytuje podľa zákona o sociálnych službách finančný príspevok naše ministerstvo. (viac čítajte na stránke ZMOS)
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území SR vládou SR (11.03.2020) v súlade s uznesením vlády SR z 15.03.2020 nariaďuje nasledovné opatrenia: (zdroj)
A: S účinnosťou od 16.03.2020 od 6.00 h sa na obdobie 14 dní uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem:
B: S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením; tento zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb (napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom alebo predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky).
C: S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní nariaďuje prevádzkovateľom obchodného domu, aby nezatvorili prevádzky uvedené v bode A.
D: Všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca 2020 od 6:00 hod. skupinovo vracajú z postihnutých oblastí zahraničia, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, a to na dobu 14 dní.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom predmetného opatrenia je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie úmrtiam v súvislosti s ochorením COVID-19.
Nerešpektovanie opatrenia uvedeného v bode A, B je podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia správnym deliktom, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 20.000 eur.
Nerešpektovanie opatrenia uvedeného v bode D je podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 1659 eur.
#ruskoniejehanba je spontánna aktivita, ktorá vznikla v rámci diskusie v uzavretej facebookovej skupine, ktorej členmi sú zdravotní pracovníci, predovšetkým lekári a sestry z celého Slovenska. Cieľom aktivity je propagácia osobnej ochrany pre spomalenie šírenia infekcie koronavírusu. Musíme si uvedomiť, že u každého z nás nemusí byť priebeh ochorenia závažný, no návštevou starého rodiča alebo ťažko chorého príbuzného (diabetici, ľudia s kardiovaskulárnymi a pľúcnymi ochoreniami, onkologickí pacienti) bez rúška môže kontakt skončiť fatálne. Preto je pre každého z nás dôležité nosiť rúšku a chrániť sa.
Vzhľadom k tomu, že je nevyhnutné dbať na osobnú hygienu a správne umývanie rúk, prečítajte si návod:
OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM. Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou naruší dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova roztrhnú ho zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty. Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, a rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte takisto, minimálne 30 sekúnd. Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú SEKUNDÁRNYM riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie. Nakoniec ruky vysušiť jednorázovou papierovou utierkou, alebo vlastným čistým uterákom.
Informácie o koronavíruse a spracovaní GDPR nájdete na tomto linku https://www.zmos.sk/koronavirus-a-gdpr-oznam/mid/405616/.html#m_405616